MTC Reorganization Meeting 01-03-11 Agenda Print E-mail

Call to Order

Statement of Open Public Meetings Act Compliance

Opening Prayer – Reverend Charles Bigelow, Montville Reformed Church

Pledge of Allegiance

National Anthem sung by Sara Mazzaccaro

 

OATH OF OFFICE – TIM BRADEN – Oath administered by Senator Joe Pennacchio

OATH OF OFFICE – SCOTT GALLOPO – Oath administered by Assemblyman Jay Webber

 

Roll Call

Nomination of Temporary Chairperson

Roll Call

Nomination of Permanent Chairperson

Roll Call

Nomination of Vice-Chairperson

Roll Call

 

PRESENTATION TO ART DAUGHTRY

 

PRESENTATION TO SETH DAVENPORT

 

PRESENTATIONS TO BOARD AND COMMISSION MEMBERS:

 

Board of Adjustment – Maury Cartine, Carl J. DiPiazza

Design Review Committee – John B. Murphy

Drug Awareness Municipal Alliance – Monica Ciasullo, Joe Romola

Environmental Commission – Jim Muhaw

Historic Preservation Review Commission – Garry Lehnert

Housing Committee – Dorothy Pavlik

Library Board of Trustees – Edward Ernstrom

Residents’ With Disabilities Advisory Committee – Theresa Cavanaugh, Sara Goodman

 

PRESENTATION TO SAL ASSANTE

 

Public Portion

 

RESOLUTIONS:

 

1.      Resolutions Authorizing Professional Services Agreements:

·   Attorney – Johnson, Murphy, Hubner, Wubbenhorst & Appelt (Martin F. Murphy, Attorney)

·   Labor Counsel – Knapp, Trimboli & Prusinowski, LLC (Fredric M. Knapp, Esq.)

·   Auditor – Lerch, Vinci & Higgins (Gary J. Vinci, Auditor)

·   Bond Counsel – McManimon & Scotland, LLC (Edward J. McManimon, III, Attorney)

·   Water & Sewer Department Consulting Engineer – Anderson & Denzler Associates

2.      Appointment of Municipal Prosecutor, 1 year term – Daniel Danzi, Esq.

3.      Appointment of Special Municipal Prosecutor, 1 year term – Denis Driscoll, Esq.

4.      Appointment of Municipal Public Defender, 1 year term – David Amadio, Esq.

5.      Appointment of Tax Collector, 4 year term – Christine Corcoran

6.      Appointment of Tax Searcher, Christine Corcoran; and Improvement Searcher, Gertrude Atkinson

7.      Appointment of Public Agency Compliance Officer – Robert Lowenfish

8.      Consideration of Appointments by the Township Administrator – Department Heads, Special Police Officers, Police Matrons, School Crossing Guards

 

 

 

9.      Resolution Authorizing the Passage of Consent Agenda No. 2011-CA1:

A.      Resolution Open Public Meetings Act – Annual Schedule and Notice of Meetings

B.     Resolution Official Newspapers – The Daily Record & The Citizen

C.     Resolution Depositories Township Funds

D.     Resolution Interest Rates for Payment of Taxes

E.     Resolution Duplicate Tax Sale Certificate Charge

F.      Resolution Authorizing Director of Finance to Invest Surplus Funds on Deposit

G.     Resolution Petty Cash Fund

H.     Resolution Morris County Cooperative Pricing Council

I.         Resolution authorizing certain approved State contract vendors

J.       Resolution Overtime Pay and Vacation Paychecks

K.     Resolution Faithful Performance Bonds

 

10. Resolution Temporary Budget Appropriations for Operating Purposes 2011

11.  Resolution Debt Service January 1, 2011 to December 31, 2011

 

12.  Resolution Appointments to Boards, Commissions, and Advisory Boards:

 

BOARD OF ADJUSTMENT:

            James Marinello - 4 year term

Kenneth P. Shirkey - 4 year term

Keith Olsen, Alternate #1 – 2 year term

      John Petrozzino, Alternate #2 – unexpired 2 year term ending 12/31/11      

Township Committee Liaison – Don Kostka; Scott Gallopo, Alternate

     

BOARD OF HEALTH:

      Sunil Shah  – 3 year term

      Arnold Pallay – 3 year term

      Township Committee Liaison – Deb Nielson; Scott Gallopo, Alternate

 

DESIGN REVIEW COMMITTEE:

      Michael Karlan – 1 year term

      Frank Suppa, Jr. – 1 year term

      Michael Kopas – 1 year term

      Brian Morgan – 1 year term

      Joseph H. Nadler – 1 year term

      Gary Eisenhauer – 1 year term

      Shaheen Shahnaz – 1 year term       

Township Committee Liaison – Deb Nielson; Tim Braden, Alternate

 

DRUG AWARENESS-MUNICIPAL ALLIANCE COUNCIL:

      Maryann Witty - 3 year term

      Gilbert Mandel - 3 year term

      June Witty - 3 year term

Bryan Fucetola - 3 year term

LaMarr Blecker – 3 year term

      Township committee Liaison – Scott Gallopo; Tim Braden, Alternate

 

 

 

 

ECONOMIC DEVELOPMENT COMMITTEE:

      Ronald Cain, Jr.  – 3 year term

Everett B. Vreeland – 3 year term

Margaret Miller-Sanders, Chamber of Commerce Liaison - 1 year term

      Kevin Seidel, Alternate #2 – 2 year term

Township Committee Liaison – Jim Sandham, Deb Nielson, Alternate

 

ENVIRONMENTAL COMMISSION:

      Lawrence Kornreich – 3 year term

      Monica Mianecki – 3 year term

      Victor Canning, Planning Board Liaison - 1 year term

      Andrew Pappachen, Alternate #1 - 2 year term

      Township Committee Liaison – Tim Braden; Deb Nielson, Alternate

 

HISTORIC PRESERVATION REVIEW COMMISSION:

      Nancy Condit – 4 year term

      Richard Gamsby – 4 year term

      Shawn Ruby – unexpired 4 year term ending 12/31/12

      Jerry Sapperstein – Alternate #1 – 2 year term

Kathy Fisher – Alternate #2 – unexpired 2 year term ending 12/31/11

      Township Committee Liaison – Scott Gallopo; Don Kostka, Alternate

 

HOUSING COMMITTEE:

      Dolores Franco – 3 year term

      Shahid Mahmood – 3 year term

      Township Committee Liaison – Deb Nielson, Don Kostka, Alternate

 

LIBRARY BOARD OF TRUSTEES:

Mayor - 1 year term

      Dr. Paul Fried, Interim Superintendent of Schools - 1 year term

      Dr. Beth Godett, Alternate to Superintendent of Schools - 1 year term        

      Alternate to the Mayor – Tim Braden

 

MAYOR’S APPOINTMENTS TO THE LIBRARY BOARD OF TRUSTEES:

      Peter J. King – 5 year term

 

PLANNING BOARD:

      Mayor – 1 year term

      Deb Nielson, Township Committee - 1 year term

 

MAYOR’S APPOINTMENTS TO THE PLANNING BOARD:

      Larry Hines, 4 year term

      Victor M. Canning, Environmental Commission liaison, 1 year term

      Anthony Speciale, Alternate #1, 2 year term

 

RECREATION COMMISSION:

Deane M. Driscoll, 5 year term

      Township Committee Liaison – Tim Braden; Scott Gallopo, Alternate

 

 

 

 

RESIDENTS WITH DISABILITIES ADVISORY COMMITTEE:

      Kathleen Walter - 3 year term

      Amy O’Neil, 3 year term

      Vacancy – Alternate #1, unexpired 3 year term ending 12/31/12

      Township Committee Liaison – Scott Gallopo; Don Kostka, Alternate

 

LONG-TERM FINANCIAL PLANNING COMMITTEE:  Annual Appointments.

Howard Chesler, Steven Khalaf, Tim Kelly, Salvatore LoBiondo, Robert D. Lowenfish, Michael J. Nicoletti, Stephen Samitt, Evan S. Zuckerman, Frank Bastone. 

Chamber of Commerce Liaison – Barry Braverman

Township Committee Liaison – Don Kostka, Scott Gallopo, Alternate

 

OPEN SPACE COMMITTEE:  Annual Appointments.

Maritza Byrne, Richard Conklin, Deb Nielson, John Misiewicz, Robert Purnell, Jim Sandham, Leigh M. Witty, Vincent Zigarelli.  Township Liaison – Adam Brewer.

 

TECHNOLOGY COMMITTEE:  Art Daughtry; Jack Kroll; Robert Lefkowitz; Bob Perkins; Jeff Rose; Austin Thomsen; Marc Weber.

      Township Committee Liaison – Scott Gallopo; Jim Sandham, Alternate

 

TREE REMOVAL PERMIT APPEALS BOARD:  Annual Appointments.

      Steve Olson, Ivan Bader, Anthony P. Barile, Jr., Sergio Angione

     

13. Resolution Recognizing Committee Members for 2011:

4TH OF JULY COMMITTEE:  Lillian Abate, Rudolph Appelmann, John Arminio, Bill Balassone, Jean Balassone, Frank Bastone, Dorie Berman, Ida Biase, Adam Brewer, Kathy Codella, Vince Comperatore, Rich Conklin, Sylvana Dalia, Marianne Dispenziere, Vincent Dotterweich, Pat Ferrara, Carl Grau, Cynthia Held, Diana Higgins, Aleksander Howar, Dennis Howar, Melinda Jennis, Margaret Lam, Sue Marinello, Paul Martino, Nicholas Mazzaccaro, Tom Mazzaccaro, Tom Mazzaccaro, Jr., John Osborne, Irwin Paster, Jordan Paster, Judy Paster, Gene Peer, Alex Pena, David Plishka, Robert Plishka, Benito Quilici, Dean Quilici, Christina Renfer, Edward Rosellini, Kathy Sandham, Shashi Sang, Chris Schlomann, Steve Toth, Jerry Vella, Maryann Witty, Stan Zagula 

 

14. Resolution Appointing Representatives:  Annual.

MORRIS COUNTY JIF AND MEL:  Frank Bastone, Adam Brewer, Alternate

NORTH JERSEY MUNICIPAL EMPLOYEE BENEFITS FUND:  Robert Lowenfish

BOARD OF EDUCATION:  Mayor and Tim Braden

MORRIS COUNTY LEAGUE OF MUNICIPALITIES:  Mayor and Frank Bastone

MORRIS COUNTY COMMUNITY DEVELOPMENT:  Mayor, Adam Brewer, Frank Bastone

ROCKAWAY RIVER WATERSHED CABINET:  Tim Braden, Stanley Mikulka, Cliff Seipel

 

Benediction – Rabbi Mark Finkel, Pine Brook Jewish Center

Adjournment

 

 

 

 

 

 

1/3/2011 1:16 PM

 

Last Updated ( Monday, 03 January 2011 )
 
< Prev   Next >
Joomla School Template by Joomlashack