MTC Reorganization Meeting Agenda 01-05-10 Print E-mail

Call to Order

Statement of Open Public Meetings Act Compliance

Opening Prayer – Reverend Charles Bigelow, Montville Reformed Church

Pledge of Allegiance

National Anthem sung by Sara Mazzaccaro

 

OATH OF OFFICE – DON KOSTKA – Oath administered by Assemblyman Jay Webber

 

Roll Call

Nomination of Temporary Chairperson

Roll Call

Nomination of Permanent Chairperson

Roll Call

Nomination of Vice-Chairperson

Roll Call

 

PRESENTATION TO JEAN BADER

 

PRESENTATIONS:

 

Drug Awareness Municipal Alliance - Lori DiPiazza, Denise Logan, Patricia Swiatek

Economic Development Committee – Mark Tabakin, Gregory Milazzo

Environmental Commission – David Cotter, Ray Hinkle

Historic Preservation Review Commission – Alan Lucibello, Kathy Fisher, Wojciech Mickowski 

Housing Committee – Marie Shaw

Library Board of Trustees – Julie Cohan, Susan Max

Local Assistance Board – Lucille Rockis, Maida Avallone, Maryann Galiger, Michael Fiore, Cynthia Fass

Recreation Commission – Barbara Kapral, Anthony Petrillo, Kevin Horan

Residents’ With Disabilities Advisory Committee – Maggie Nelligan

Open Space Committee – Richard Moore, Cathy Mahoney, Denise Rule

 

Public Portion

 

RESOLUTIONS:

 

1.      Resolutions Authorizing Professional Services Agreements:

·   Attorney – 90 days – Johnson, Murphy, Hubner, Wubbenhorst & Appelt (Martin F. Murphy, Attorney)

·   Labor Counsel – Knapp, Trimboli & Prusinowski, LLC (Fredric M. Knapp, Esq.)

·   Auditor – Lerch, Vinci & Higgins (Gary J. Vinci, Auditor)

·   Bond Counsel – McManimon & Scotland, LLC (Edward J. McManimon, III, Attorney)

·   Water & Sewer Department Consulting Engineer – Anderson & Denzler Associates

2.      Appointment of Municipal Prosecutor, 1 year term – Daniel Danzi, Esq.

3.      Appointment of Special Municipal Prosecutor, 1 year term – Denis Driscoll, Esq.

4.      Appointment of Municipal Public Defender, 1 year term – David Amadio, Esq.

5.      Appointment of Emergency Management Coordinator - Rudy Appelmann and Deputy Emergency Management Coordinator – Harry Schaub, Jr. – 3 year terms

6.      Appointment of Tax Searcher, Frances L. Vanderhoof; and Improvement Searcher, Gertrude Atkinson

7.      Appointment of Public Agency Compliance Officer – Frances L. Vanderhoof

8.      Consideration of Appointments by the Township Administrator – Department Heads, Special Police Officers, Police Matrons, School Crossing Guards

 

9.      Resolution Authorizing the Passage of Consent Agenda No. 2010-CA1:

A.      Resolution Open Public Meetings Act – Annual Schedule and Notice of Meetings

B.     Resolution Official Newspapers – The Daily Record & The Citizen

C.     Resolution Depositories Township Funds

D.     Resolution Interest Rates for Payment of Taxes

E.     Resolution Duplicate Tax Sale Certificate Charge

F.      Resolution Authorizing Director of Finance to Invest Surplus Funds on Deposit

G.     Resolution Petty Cash Fund

H.     Resolution Morris County Cooperative Pricing Council

I.         Resolution authorizing certain approved State contract vendors

J.       Resolution Overtime Pay and Vacation Paychecks

K.     Resolution Faithful Performance Bonds

 

10. Resolution Temporary Budget Appropriations for Operating Purposes 2010

11.  Resolution Debt Service January 1, 2010 to December 31, 2010

 

12.  Resolution Appointments to Boards, Commissions, and Advisory Boards:

 

BOARD OF ADJUSTMENT:

            Gerard Hug - 3 year term

Thomas Buraszeski - 4 year term

Donald Kanoff - 4 year term

      Kenneth P. Shirkey, Alternate #2 – 2 year term

      Township Committee Liaison – Art Daughtry; Tim Braden, Alternate

     

BOARD OF HEALTH:

      Ronald H. Belmont, Sr.  – 3 year term

      Raymond J. Clark – 3 year term

      Township Committee Liaison – Tim Braden; Don Kostka, Alternate

 

DESIGN REVIEW COMMITTEE:

      Michael Karlan – 1 year term

      Frank Suppa, Jr. – 1 year term

      Michael Kopas – 1 year term

      Brian Morgan – 1 year term

      Joseph H. Nadler – 1 year term

      John B. Murphy – 1 year term

Irwin Guterman – 1 year term

Township Committee Liaison – Deb Nielson; Tim Braden, Alternate

 

DRUG AWARENESS-MUNICIPAL ALLIANCE COUNCIL:

      Acceptance of resignation from Patricia Swiatek

Karl Fisher - 3 year term

      Nancy Mertz - 3 year term

      Kathy Sandham - 3 year term

Michael Duddy - 3 year term

Christopher Porecca – 3 year term

David Peterson – 3 year term

Lauren Connelly - 3 year term

      Jaime Wild, Social Services Director - 1 year term

      Township committee Liaison – Art Daughtry; Tim Braden, Alternate

 

ECONOMIC DEVELOPMENT COMMITTEE:

      Acceptance of resignation from Gregory Milazzo

Alex Kachmar  – 3 year term

Jennifer Horowitz –  3 year term

Margaret Miller-Sanders, Chamber of Commerce Liaison - 1 year term

      Arnold Schancupp, Alternate #1 –  2 year term ending 12/31/11

Kevin Seidel, Alternate #2 – Unexpired 2 year term ending 12/31/10

Township Committee Liaison – Jim Sandham, Deb Nielson, Alternate

 

ENVIRONMENTAL COMMISSION:

      Acceptance of resignation from David Cotter

Hugh Merritt – 3 year term

      Michele Caron – 3 year term

Jim Muhaw  - unexpired 3 year term ending 12/31/10

      Victor Canning, Planning Board Liaison - 1 year term

      Monica Mianecki, Alternate #1 – Unexpired 2 year term ending 12/31/10

      Gary Annibal, Alternate #2 – 2 year term

      Township Committee Liaison – Art Daughtry; Tim Braden, Alternate

 

HISTORIC PRESERVATION REVIEW COMMISSION:

      Bradley Botelho – 4 year term

      Barbara Toner Demarest – 4 year term

      David Tubbs – 4 year term

      Shawn Ruby – Alternate #1 – Unexpired 2 year term ending 12/31/10

Jerry Sapperstein – Alternate #2 – 2 year term

      Township Committee Liaison – Art Daughtry; Don Kostka, Alternate

 

HOUSING COMMITTEE:

      Ralph Avallone, Sr.  – 3 year term

      Irwin Guterman – 3 year term

      Carol Ann Soroko – 3 year term

      Township Committee Liaison – Deb Nielson, Don Kostka, Alternate

 

LIBRARY BOARD OF TRUSTEES:

Mayor - 1 year term

      Rita Seipp, Interim Superintendent of Schools - 1 year term

      Vacancy, Alternate to Superintendent of Schools - 1 year term          

      Alternate Township Committee – Tim Braden

 

MAYOR’S APPOINTMENTS TO THE LIBRARY BOARD OF TRUSTEES:

      Robert Lefkowitz – 5 year term

 

PLANNING BOARD:

      Mayor – 1 year term

      Deb Nielson, Township Committee - 1 year term

 

 

MAYOR’S APPOINTMENTS TO THE PLANNING BOARD:

      Gary Lewis, 4 year term

      Ladis Karkowsky, 4 year term

      Victor M. Canning, Environmental Commission liaison, 1 year term

      Lawrence D. Tobias, Alternate #2, 2 year term

 

RECREATION COMMISSION:

Joseph Marrapodi – 3 year term

Maria Biggio – 5 year term

Daren Colaiacovo, 5 year term

      Township Committee Liaison – Tim Braden; Art Daughtry, Alternate

 

RESIDENTS WITH DISABILITIES ADVISORY COMMITTEE:

      Rosanne Dawer - 3 year term

      Dorie Berman - 3 year term

      Sharon Buys – 3 year term

      Amy O’Neil – Alternate #1, 3 year term

Vacancy – Alternate #2, Unexpired 3 year term ending 12/31/11

      Township Liaison – Kelley Kehoe

      Township Committee Liaison – Don Kostka; Deb Nielson, Alternate

 

LONG-TERM FINANCIAL PLANNING COMMITTEE:  Annual Appointments.

Howard Chesler, Steven Khalaf, Tim Kelly, Salvatore LoBiondo, Robert D. Lowenfish, Michael J. Nicoletti, Stephen Samitt, Evan S. Zuckerman, Frances L. Vanderhoof, Frank Bastone. 

Chamber of Commerce Liaison – Barry Braverman

Township Committee Liaison – Don Kostka, Jim Sandham, Alternate

 

OPEN SPACE COMMITTEE:  Annual Appointments.

Maritza Byrne, Richard Conklin, Don Kostka, John Misiewicz, Robert Purnell, Jim Sandham,  Vincent Zigarelli.  Township Liaison – Adam Brewer.

 

TREE REMOVAL PERMIT APPEALS BOARD:  Annual Appointments.

      Steve Olson, Ivan Bader, Anthony P. Barile, Jr., Sergio Angione

     

13. Resolution Recognizing Committee Members for 2010:

4TH OF JULY COMMITTEE:  Lillian Abate, Rudolph Appelmann, John Arminio, Bill Balassone, Jean Balassone, Frank Bastone, Andrew Becker, Terry Becker, Dorie Berman, Ida Biase, Adam Brewer, Kathy Codella, Vince Comperatore, Glenn Cuomo, Sylvana Dalia, Marianne Dispenziere, Vincent Dotterweich, Pat Ferrara, Carl Grau, Donald Hatzel, Cynthia Held, Diana Higgins, Aleksander Howar, Dennis Howar, Margaret Lam, Sue Marinello, Paul Martino, Tom Mazzaccaro, Tom Mazzaccaro, Jr., John Osborne, Irwin Paster, Jordan Paster, Judy Paster, Gene Peer, Robert Plishka, Benito Quilici, Dean Quilici, Christina Renfer, Edward Rosellini, John Rosellini, Kathy Sandham, Shashi Sang, Chris Schlomann, Joseph Serrecchia, Sr., Maryann Witty, Stan Zagula 

 

14. Resolution Appointing Representatives:  Annual.

MORRIS COUNTY JIF AND MEL:  Frank Bastone, Adam Brewer, Alternate

NORTH JERSEY MUNICIPAL EMPLOYEE BENEFITS FUND:  Frances Vanderhoof

BOARD OF EDUCATION:  Deborah Nielson

MORRIS COUNTY LEAGUE OF MUNICIPALITIES:  Mayor and Frank Bastone

MORRIS COUNTY COMMUNITY DEVELOPMENT:  Mayor, Adam Brewer, Frank Bastone

ROCKAWAY RIVER WATERSHED CABINET:  Tim Braden, Stanley Mikulka, Cliff Seipel

 

15. Resolution approving the Listing of Bills and Signing of Checks

16. Resolution approving refund of tax overpayment 2009, Block 160.2, Lot 5

 

Benediction – Reverend Charles Bigelow, Montville Reformed Church

Adjournment   

 

 

 

 

 

 

 

 

1/11/2010 1:43 PM

 

Last Updated ( Monday, 11 January 2010 )
 
< Prev   Next >
Joomla School Template by Joomlashack